Ako dlho by ste chceli žiť na dôchodku?

Ako-dlho-by-ste-chceli-žiť-na-dôchodku

Sumy na dnešných cenovkách sú  30 násobkom tých pred 43 rokmi. Alebo, ako papierové peniaze nezachovávajú hodnotu. Týka sa to aj eura.

Porovnajte si cenovky  z roku 1965 a roku 2008. Čísla sú takmer rovnaké. Má to ale háčik:  tie prvé boli v korunách, tie súčasné sú v eurách. Zacestujme si trochu v čase. Predstavme si, že ste mladý, ambiciózny človek, je éra Beatles, roky šesťdesiate a  Vy nastupujete do svojho prvého zamestnania. Zarábate vtedajší  slovenský  mesačný  priemer 1.300 korún. Začnete si pravidelnejšie odkladať na vkladnú knižku s úrokom 3% 100 korún mesačne.  Ročne 1.200 korún. Dnes to je hodnota  40 €.


Ročné úspory z roku 1965 majú dnes hodnotu 40 €  To je jeden bežný nákup potravín! 


Ako-dlho-by-ste-chceli-žiť-na-dôchodku

Poďme ďalej. Postupne sa Váš plat zvyšuje. Je rok 1985, prešlo 20 rokov, máte rodinu, deti, dom a psa. Na vkladnej knižke peknú sumičku 33.000* Kčs.

Trošku Vás mrzí, že Vaše úspory by stačili už len na polovicu auta Škoda 120L. Veď keď ste tie peniaze odkladali, pred 20 rokmi, stačili na tri štvrtiny  auta Škoda 1000MB. Nuž čo, asi sú nové autá kvalitnejšie. Zarábate vtedajší priemerný zárobok 3.000 korún. Zodpovedne si stále odkladáte desatinu výplaty.  300 korún mesačne. Ročne 3.600 Kčs. Na eurá to je 120 €.

Poďme zase ďalej. Prešlo ďalších 25 rokov. Je rok 2010. Máte 64 rokov a poberáte dôchodok. Z  Vašej mzdy  v korunách 20.400 Sk  mesačne, teda v eurách 680 €, Vám priznali dôchodok 342 eur mesačne. Po odrátaní výdavkov na bývanie Vám ostane na živobytie možno 150 €.  Možno! Pri všetkej Vašej skromnosti  mesačne chýba ( ...) doplňte si sami to číslo.

Poviete si: "Šťastie, že som myslel na zadné vrátka. Mám moje CELOŽIVOTNÉ  úspory, celý život som poctivo sporil. Aj som v posledných dvadsiatich rokoch  zvyšoval mesačné vklady."

Pozrime sa spolu, koľko tých životných úspor  vlastne je: Tu sú čísla:  337.000*korún. Teda  11.200 eur.  Za 45 rokov života, odkladania 10% príjmu.

*výpočet je ilustračný, pri 3% úročení  p.a.

Koľko sa chcete ešte dožiť, na zaslúženom odpočinku? Napríklad ste potrebovali  iba 300 eur mesačne,  Vaše  úspory  Vám  vydržali  37 mesiacov.

Ako-dlho-by-ste-chceli-žiť-na-dôchodku

Tri roky a jeden mesiac.  Teraz sú fuč....... Čo budete teraz  robiť .... ???

Máte vyše 67 rokov a práve ste sa stali na 100% odkázaný na sociálnu sieť štátu. 

A na suché rožky.... Žiaľ 🙁

Kde ostali Vaše koncerty, výlety? Budete niečo potrebovať na zdravotnú starostlivosť? Niečo treba doma opraviť, vymeniť. Vašim deťom by ste radi pomohli  pri štarte do života?

Ako-dlho-by-ste-chceli-žiť-na-dôchodkuPredstavte si, história sa opakuje. Predstavte si, že ste mladý, ambiciózny človek, je éra tabletov,  smartphonov  a  Vy nastupujete do svojho prvého zamestnania. Zarábate slovenský  mesačný  priemer 824 eur  (Vy si doplňte sami) a zodpovedne si odkladáte desatinu príjmu. 

Opísali sme si  realitu vývoja hodnoty  peňazí za obdobie posledných  50 rokov. Za  obdobie relatívneho pokoja, keď  až na posledné tri roky kríza nebola. Môžeme si pozrieť aj iné obdobia, iné stáročia. Ste si istí, že o 20 rokov, o 30 rokov to bude iné ako za celú 2.500 -ročnú históriu peňazí? Budú si peniaze  konečne  zvyšovať kúpnu silu a  všetko bude perfektné?

Alebo ... O koľko peňazí ešte prídete kvôli inflácii?

Dnes počúvate z médií, že centrálne banky, vlády a parlamenty  presne vedia, čo robia a  budú nakoniec schopní celú situáciu zachrániť.

Dlhová kríza sa rozplynie  a médiá vás budú zásobovať takým množstvom ekonomických pozitívnych správ, na aké si len budete vedieť spomenúť.

..  Aha ...  ešte aj, že darčeky nosí Santa Klaus. 🙂

Prosím Vás, poznáte veľa ľudí, ktorí ešte veria politikom a médiám ???

Ste ochotní na tomto postaviť svoj život, svoju budúcnosť, aj budúcnosť svojich detí ?

Ja veru nie.Samozrejme, cieľom tohto  môjho príspevku nie je vnuknutie receptov, ktoré vám zaručia jednoznačné úspechy. Jednoznačné a zaistené riešenie neexistuje. Čo ale je takmer isté, že

S eurom smerujeme k bankrotu

Či už sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľného, hnuteľného majetku alebo nakúpite akcie či dlhopisy, alebo investičné zlato, ide o slobodnú voľbu každého z vás. Inflácia sa dá poraziť aj pri relatívne nízkom riziku.

Jedným z najefektívnejších riešení problému ako si ochrániť peniaze pred počínaním politikov  v dlhodobom horizonte je momentálne najvýhodnejšia investícia do fyzického zlata.   

arrow

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbehy:  

Ak sa Vám video páčilo, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

PS:  Oddeľme zrno pravdy od pliev lži a poloprávd. 
FAKT: Každý mesiac vytlačí centrálna banka nových 65.000.000.000 € do obehu, ktorými platí dlhy štátov = politikov, ktorí míňajú nad pomery. 


FAKT: Od kedy je euro eurom, stratilo polovicu svojej hodnoty . Už pred 5 rokmi zverejnil nemecký finančný koncern Allianz tento článok: 

Ako dlho by ste chceli žiť na dôchodku?
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 26 Priemer: 4.5

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →