Bullion banky roky manipulovali cenu zlata

cena-zlata

 

Pravda a zlato nakoniec vždy víťazia. Niekedy to len dlhšie trvá.

Na londýnske City sa valí ďalšia nápadne podobná aféra s manipulovaním so sadzbou LIBOR. Ide tentoraz o podozrivé operácie s takzvaným London Golden Fix – teda cena zlata, ukazovateľom, ktorý taktiež vzniká priemerovaním odhadov dodaných bankami.

Zlato ako LIBOR? Štúdia ukazuje na desaťročnú manipuláciu s ukazovateľom cien drahého kovu. Ukazovateľ zvaný London Gold Fix (LGF), ktorý používajú ťažiari, klenotníci aj centrálne banky k ohodnocovaniu zlata, bol dosť možno v poslednej dekáde manipulovaný.

Údajný komplot má veľa podobného s nedávnou kauzou s úrokovou sadzbou LIBOR. Stanovujú ju najväčšie banky na londýnskom peňažnom trhu. Stanovuje úroky, za ktoré si medzi sebou banky požičiavajú peniaze. To má vplyv na úroky na hypotékach, termínovaných účtoch a aj ďalších finančných operáciách na finančnom trhu na celom svete. Ako hovoria v redakcii agentúry Bloomberg, dokonca ho vo svojej štúdii odhalila rovnaká žena – profesorka ekonómie Rosa Abrantes-Metzová.

Kitco News’ exclusive interview with Rosa Abrantes-Metz

O manipuláciách hovorí aj bývalý námestník ministra financií USA Dr. Paul Craig Roberts

cena-zlataO čo ide? Hodnota LGF sa určuje dvakrát denne – ráno a popoludní – na základe konferenčného hovoru. Zástupcovia piatich veľkých bánk sa toho zúčastňujú a deklarujú za seba odhad, koľko zlata (pre potreby svoje a svojich klientov) plánujú kúpiť za aktuálne ceny spotového trhu. LGF sa zvyšuje alebo znižuje tak dlho, kým nie sú kúpne aj predajné požiadavky všetkých zainteresovaných pod 620 kilogramami.

Keďže je proces neregulovaný, pätica bánk môže počas konferenčného hovoru vykonávať nákupy. A to sa podľa výskumu Abrantes-Metzové pravdepodobne dialo.

Bankári by tak využívali neverejné informácie, ktoré navyše mohli samotné banky ovplyvňovať. "Štruktúra merítka je naklonená kolaborácii a manipulácii. V neverejnej správe sa píše, že k nej naozaj dochádzalo. A namerané dáta na to ukazujú."

cena-zlataAbrantaz-Metzová to dokladá na štatistických číslach o obchodovaní: Od roku 2004 zaznamenala veľmi časté amplitúdy spotových cien práve počas niekoľkominútového konferenčného hovoru.

A z veľkej časti išlo o veľký pokles cien. Svoje zistenie  okomentovala Abrantaz-Metzová:

"Je jasné, že banky majú motív a zároveň i príležitosť takto manipulovať. Je ale na regulátoroch, aby zistili, prečo k takýmto poklesom dochádzalo. " 

Pojmom Bullion banky je mienená pätica finančných domov, ktoré sa zúčastňovali na telefónnych hovoroch. Tvoria ju členovia takzvanej London Bullion Market Association, teda Barclays Capital, Scotia-Mocatta, HSBC Bank, Deutsche Bank a Société Générale.

Hneď tri z nich pritom len pred pár mesiacmi boli medzi hriešnikmi, ktorým Európska komisia uložila rekordnú pokutu vo výške 1,7 miliardy eur, práve za manipuláciu so sadzbou LIBOR.

Podčiarknuté, zhrnuté: Kauza Libor pokračuje

Samozrejme, cieľom tohto  môjho príspevku nie je vnuknutie receptov, ktoré vám zaručia jednoznačné úspechy. Jednoznačné a zaistené riešenie neexistuje. Píšem, lebo mi záleží na budúcnosti. Hodlám v nej totiž stráviť zvyšok života.

A chcem tak trochu narušiť Vaše "stojaté vody", aby ste sa zamysleli nad tou svojou budúcnosťou.

Žijeme dobu najväčších zmien v dejinách. Technológie, počítače, robotizácia, digitalizácia spôsobia, že  mnohé povolania definitívne zaniknú. Preto je ešte dôležite, aby Vaše peniaze boli dobre ochránené.

Či už sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľného, hnuteľného majetku alebo nakúpite akcie či dlhopisy, alebo investičné zlato, ide o slobodnú voľbu každého z vás. Inflácia sa dá poraziť aj pri relatívne nízkom riziku.

Jedným z najefektívnejších riešení problému ako si ochrániť peniaze pred počínaním politikov  v dlhodobom horizonte je momentálne najvýhodnejšia investícia do fyzického zlata. 
arrow

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbehy:  

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach

alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

PS:  Uľahčím Vám trochu rozhodovanie: Oddeľme zrno pravdy od pliev lži a poloprávd. 
FAKT: Každý mesiac vytlačí centrálna banka nových 65.000.000.000 € do obehu, ktorými platí dlhy štátov = politikov, ktorí míňajú nad pomery. 
FAKT: Od kedy je euro eurom, stratilo polovicu svojej hodnoty . Už pred 5 rokmi zverejnil nemecký finančný koncern Allianz tento článok: 

 

Bullion banky roky manipulovali cenu zlata
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 35 Priemer: 4.4

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →