Časté otázky

Na čo sa ma ľudia väčšinou pýtajú?

"Neviem nemecky, ako sa dohovorím s bankou v Rakúsku?"

Banky komunikujú aj v slovenčine. A to rovnako emailom, cez on-line účet, aj osobne. V bankách pracujú aj slovenské pracovníčky.


"Ako budem vedieť, koľko zlata už vlastním?"

Z on-line výpisu. Máte možnosť kedykoľvek vidieť, koľko ste si na účet poslali peňazí, koľko Vám za ne banka nakúpila zlata, koľko bola cena zlata v deň nákupu, koľko tam práve máte gramov zlata, a takisto aká je hodnota Vášho zlata v daný deň.


"Môžem si na svoj účet v Rakúsku posielať peniaze aj nepravidelne?"

Samozrejme, že máte právo vkladať na svoj účet peniaze kedykoľvek, podľa svojho uváženia aj nepravidelne. Banka vás za to nebude nijako sankcionovať. Je to Váš účet, vo Vašom vlastníctve, Vy si rozhodnete, čo uznáte za vhodné. Kedykoľvek si môžete svoje zlato predať banke a banka Vám prevedie peniaze na Váš účet v slovenskej komerčnej banke, ktorú ste si určili v objednávke.


"Aké mám garancie ?"

Prvoradým kritériom istoty je garancia, že sporenie do zlata skutočne máte. To Vám môže najlepšie garantovať partner s nezávislou vonkajšou kontrolou.


  • Vašim partnerom je banka s bankovou licenciou.
  • Dodržiavanie obchodných podmienok je kontrolované Národnou Bankou Rakúska a Dozorným orgánom pre dohľad nad finančným trhom.
  • Banka pre Vás nakupuje výhradne zlato o rýdzosti 999,9 od producentov so statusom Good Delivery (Münze Österreich, Argor Heraeus) Vaše zlato je tak oslobodené od DPH a môžete si ho jednoducho zameniť späť na peniaze.
  • Nákupný kurz je fixne viazaný na kurz London Gold Fixing – máte vždy kontrolu za akú cenu nakupujete vaše zlato.
  • Nákupy a predaje fyzického zlata podliehajú prísnej kontrole Národnej banky Rakúska
  • Zlato je podľa rakúskeho ústavného zákona majetkom klienta. Je to špeciálny majetok, to znamená, že ak by aj (hypoteticky) došlo ku krachu banky, vy neprídete o svoje peniaze - v trezore banky máte svoje vlastné zlato, ktoré banka len stráži a nemôže s ním nijako manipulovať /napr. ručiť ním a pod./, nakoľko jej zlato nepatrí - zlato je vždy majetok klienta. Znamená to, že keby aj (hypoteticky) došlo ku krachu banky, správca konkurznej podstaty sa Vás len opýta, kde chcete mať Vaše zlato poslané. Či Vám domov, alebo do inej banky.
  • Počas prevodu peňazí máte 100 % - ručenie rakúskym fondom na ochranu vkladov.
  • Vaše zlato je poistené na 100 % hodnoty počas celej doby.

"Môžem si zlato nechať zaslať ihneď domov ?"

Áno, stačí dať krížik v objednávke na určené miesto a banka Vám pošle zlato automaticky kuriérom domov. Za túto službu sa neplatí, platí sa len doprava kuriérom.

Istejšie je však, ak sa rozhodnete nechať Vaše zlato v jednom z najbezpečnejších trezorov v Európe u Raiffeisen Bank, kde majú svoje zlaté štátne rezervy krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko. Bežné trezory bánk na papierové peniaze, napríklad aj slovenských, nie sú vhodné z hľadiska bezpečnosti na úschovu zlata.


"Ako premením moje zlato na peniaze ?"

Zo svojho on-line prístupu si doma vytlačíte formulár v slovenčine, vypíšete a oskenujete ho, do banky odošlete e-mailom a následne poštou. Banka Vám po obdržaní formuláru pošle eurá na Váš osobný účet v slovenskej komerčnej banke, ktorý ste si uviedli v zmluve. Vaše peniaze máte na účte za 4-6 dní.


"Za akú cenu si môžem pre seba nakúpiť zlato ? Kto a ako ju určuje ?"

Cena zlata na trhu sa riadi podľa London Gold Fixing. Aktuálna cena zlata je vyhlasovaná dvakrát denne najvýznamnejšími obchodníkmi so zlatom na londýnskom trhu a uvádza sa ako London Fix. Touto cenou sa riadia obchody na burze o objeme minimálne 1.000 Oz (trojských uncí) tj. 31,1 kg. Fyzické investičné zlato vo forme certifikovaných zlatých odliatkov sa predáva sa cenu mierne vyššiu.Cena zlata na trhu sa riadi podľa London Gold Fixing. Aktuálna cena zlata je vyhlasovaná dvakrát denne najvýznamnejšími obchodníkmi so zlatom na londýnskom trhu a uvádza sa ako London Fix. Touto cenou sa riadia obchody na burze o objeme minimálne 1.000 Oz (trojských uncí) tj. 31,1 kg. Fyzické investičné zlato vo forme certifikovaných zlatých odliatkov sa predáva sa cenu mierne vyššiu.%MCEPASTEBIN%

Náklady na spracovanie zlata do podoby investičných odliatkov a ich distribúcia tvorí navýšenie predajnej ceny investičných odliatkov voči cene zlata. Toto navýšenie sa nazýva premium a je rôzne podľa veľkosti odliatkov. Všeobecne však platí, že priemium je nižšie pri hmotnosti odliatku 1 Oz a viac a vyššie pri odliatkoch nižších hmotností. Podobne to platí aj pri investičných minciach, kde premium je najnižšie pri minci s hmotnosťou 1 Oz.

Fixovanie ceny zlata prebieha už viac ako 80 rokov, čo umožňuje obchodníkom  nakupovať a predávať zlato za jednotne stanovenú cenu. Fixácia ceny zlata prebieha dva krát denne (o 10:30 a 15:00 hod. miestneho času) za účasti členov kolégia prostredníctvom špecializovaného konferenčného hovoru. Medzi súčasných členov patria: The Bank of Nova Scotia - Scotia Mocatta, HSBC,  Societe Generale Corporate & Investment Banking, Barclays Capital.


"Prečo je cena zlata vyššia, než cena uvedená na dennom grafe London Fix ? Keď vynásobím cenu zlata na grafe hmotnosťou tehličiek, potom mi vyjde vždy nižšia, ..."

Porovnávame cenu papiera= spotu s cenou fyzického kovu. Ide o podobný prípad, ako keď porovnáte kurz dolára u Národnej Banky Slovenska a v bežnej banke. Podarí sa Vám nakúpiť dolár priamo od Národnej Banky  Slovenska ?

Podobné je to s rozdielom medzi papierom - spotom a fyzickým zlatom. U fyzického kovu je potrebné počítať s  nákladmi na výrobu, certifikáciu, dopravu , predaj , trezorovanie a pod. Za London Fix + 0% nepredáva nikto na svete.


"V dnešnej dobe mi príde riskantné investovať do čohokoľvek. Čítal som v novinách odporúčania renomovaného investičného analytika, že v dnešnej dobe je najlepšie mať väčšinu kapitálu v akciách a v hotovosti, teda v peniazoch."

Vždy spoliehajte na zdravý úsudok . Ako sa hovorí : na zdravý sedliacky rozum. Je dobre ísť do vecí, ktoré sú overené históriou a hlavne - dávajú Vám zmysel, majú logiku. Nenechať sa masírovať frenetickým krikom médií a politikov.  A príliš sa nezaoberať radami žiadnych analytikov. V dnešnej dobe nie je  veľmi dobre mať svoje prostriedky vedené v dolároch, eurách, či v inej papierovej mene. Dôvod je jasný- Vytváranie stále ďalších a ďalších peňazí znehodnocuje ich kúpnu silu!

Všetci takzvaní " renomovaní " analytici v lete 2007 po prvom prepade akciových trhov radili ako o život : "Nakupujte akcie amerických investičných bánk ! Tak lacné už nikdy nebudú !" Na jeseň roku 2008 sa tieto akcie dostali na zlomky pôvodných hodnôt . Niektoré veľké investičné banky dokonca skrachovali , alebo museli byť prevzaté inou bankou za asistencie štátu. " Renomovaní " analytici sa svojich rád držali do konca roka 2007. Niektorí z nich potom skončili . Tí, čo ostali, sa na túto tému dnes nechcú baviť .

Koluje známy vtip : Investičný analytik je človek, ktorý Vám v stredu vysvetlí, prečo sa v utorok nestalo to, čo v pondelok predpovedal.


"Sú ľudia, ktorí odporúčajú dávať si do zlata všetky voľné peniaze. Je to aj Váš názor?"

Neodporúčame dať všetky voľné prostriedky do zlata. Naša spoločnosť sa riadi inteligentnou finančnou stratégiou. Táto hovorí mať 1/3 v hotovosti, 1/3 v nehnuteľnostiach a 1/3 v zlate. Hodnotu svojho majetku viete zvyšovať presúvaním  medzi jednotlivými tretinami.  To značí ak zhodnotenie = nárast hodnoty majetku  v určitej 1/3 ne nedosahuje ani úroveň inflácie, je potrebné prostriedky presunúť do inej 1/3 ny.


"Môžem vidieť svoje zlato ?"

Áno, môžete. Z organizačných dôvodov, keďže banka má desaťtisíce klientov je však potrebné, aby ste si návštevu trezoru banky dohodli minimálne 2-3 dni dopredu. V trezore banky totiž môžu z bezpečnostných dôvodov byť naraz len dvaja rôzni klienti.


"Ako budem vedieť, koľko zlata už vlastním?"

Z on-line výpisu. Máte možnosť kedykoľvek vidieť, koľko ste si na účet poslali peňazí, koľko Vám za ne banka nakúpila zlata, koľko bola cena zlata v deň nákupu, koľko tam práve máte gramov zlata, a takisto aká je hodnota Vášho zlata v daný deň.


"Prečo by som si ho nemal kúpiť na Slovensku?"

Slovenské banky túto nadštandardnú službu svojim klientom neponúkajú. Vzhľadom na členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii si dnes môžete ako slovenský občan založiť bankový účet v ktoromkoľvek štáte Únie. Obzvlášť zmysluplné a bezpečné je založiť si takýto účet mimo územia Slovenska, v štátoch, kde bankové tajomstvo ešte stále naplňuje význam tohto slova.

Napríklad v Rakúsku je bankové tajomstvo chránené ústavou. Nikto sa nedostane k akýmkoľvek informáciám týkajúcim sa Vášho účtu – a to vrátane inštitúcií typu finančného úradu, exekútora, polície a súdu.


"Prečo by som svoje zlato mal mať práve v Rakúsku?"

V Rakúsku ste ako slovenský občan tzv. devízový cudzinec, čo znamená, že nikto nemá dosah na Váš účet, okrem vás samých. Teda ani Rakúska Republika. Vzhľadom na to, že Vaše zlato je v Rakúsku, nemá naň dosah ani Slovenská Republika.

Na Slovensku ani neexistuje trezorová banka. Slovenské banky preto túto nadštandardnú službu svojim klientom neponúkajú. Žiadny štát teda nemôže vyvlastniť Vaše zlato.


"Prečo by som si ho nemal kúpiť lacnejšie cez internet, cez eseročku?"

Pretože je to „mačka vo vreci“. Takto nemáte úplnú garanciu, že kupujete to, za čo ste si zaplatili. Keď ho budete potrebovať, bolo by fajn, aby ste ním mohli s čistým svedomím plne chrániť finančné bezpečie rodiny.

Prečo sebe a svojej rodine kupujete zlato? - Ako ISTOTU, záchrannú brzdu. Tá musí byť na 100% spoľahlivá. Konštruktéri TITANICU mali pôvodne dobrý úmysel. Chceli trochu znížiť náklady na stavbu lode. Kúpili o 1 triedu nižšej kvality nity na spojenie oceľových platní trupu lode. Aké tragické následky malo toto šetrenie na nesprávnom mieste?

Zlato dnes láka veľké množstvo podvodných firiem. Pre podvodníkov sa falšovať zlato volfrámom určite oplatí. V Číne ho vyrobili tisíce ton, výrobca deklaruje, že na "dekoračné účely".

Kúpou zlata priamo od trezorovej banky máte zaručenú 100% kvalitu a pôvod zlata.

Zlato pochádza od švajčiarskej zlievarne Argor Heraeus. 24% vlastníkom tejto zlievarne je Münze Österreich. Münze Österreich je 100% dcérskou spoločnosťou Rakúskej Národnej Banky. Týmto máte aj právne garantovanú kvalitu a pôvod svojho zlata.


"Za aké sumy si klienti zväčša kupujú zlato?"

Vy si určíte cieľovú sumu podľa potrieb a možností. Najčastejšie sa uzatvárajú zmluvy s cieľovou sumou, ktorá Vám umožní si udržať životný štandard na úrovni, na ktorú ste zvyknutí.

dôchodcovia a študenti : 5000€, 15000€

zamestnanci: 20000€ , 30000€ 

manažéri, advokáti, lekári:  40000€,  50000€  a viac

podnikatelia:   80000€  a viac


"Mám teraz 31 rokov. Keď budem odchádzať do dôchodku v 62 rokoch,viem, že štát už nebude mať z čoho vyplácať dôchodky. Rád by som sa dožil na dôchodku aspoň 10 - 12 rokov a mesačne potrebujem v starobe aspoň 400€ prilepšenie ku sociálnej dávke od štátu. Nerád by som na dôchodku ledva-ledva prežíval, ako množstvo terajších dôchodcov. Mám začať už teraz odkladať? Chcem si založiť rodinu, kúpiť byt a rôzne iné veci."

Je to úplne na Vašom zvážení. Rátajme spolu:

400€ x 12 mesiacov x 10 rokov =  48000€. To ale je len tých min. 10 rokov života v dôchodku.

A len na bežné a predvídateľné výdavky! Myslíte, že sa môže za 10, či 12 rokov vyskytnúť niečo neplánované? V tých 48 tisíc eur nie je nič na opravy a výmeny spotrebičov, bytu ani dovolenky.

Túto čiastku by ste mal našetriť  za 31 rokov.  Napríklad po dobu  300 mesiacov si ukladať po  160 € .  V tomto prípade si udržíte Vami požadovaný životný štandard!


Máte ďalšie otázky?