Čo je zlatý účet?


Zlatý účet je podobný bežnému účtu v banke. Klient si však na ňom nedrží hotovosť. Banka mu za jeho hotovosť nakupuje investičné zlato a ukladá mu ho fyzicky do trezoru.

Hlavný rozdiel oproti bežnému účtu, ktorý máte vedený v eurách je, že zlatý účet máte v gramoch akreditovaného investičného zlata.  Toto zlato je po celý čas trvania Vášho účtu uschované v trezore banky.

Banky na  Slovensku takúto nadštandardnú službu svojim klientom neponúkajú. Dnes si môžete založiť bankový účet v ktoromkoľvek štáte Únie,  vzhľadom na členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii. Obzvlášť dôležité je založiť si takýto účet  v štátoch, kde bankové tajomstvo je ešte stále rešpektované. V Rakúsku je napríklad bankové tajomstvo chránené ústavným zákonom. K akýmkoľvek informáciám týkajúcim sa vášho účtu sa nikto nedostane – a to vrátane inštitúcii typu exekútor, daňový úrad, finančný úrad, polícia a súd.

Svoj  prvý nákup zlata môžete realizovať  vkladom alebo prevodom peňazí na účet Partner Bank AG vedený v Slovenskej republike vo Sberbank . U  Wiener Privatbank SE v Tatrabanke. Banka za Vaše peniaze nakúpi investičné zlato v prvom možnom nákupnom termíne (spravidla na druhý deň).

Investičným zlatom, nazývaným aj bankové zlato sú investičné zlaté tehličky rýdzosti minimálne 995/1000 – v takom prípade je podľa zákona nákup investičného zlata oslobodený od platenia DPH.

Wiener Privatbank SE, ako aj Partner Bank AG predávajú zlaté tehličky rýdzosti 999/1000 od výrobcov z listiny ” Good Delivery“. Listinu zaviedla Londýnska burza drahých kovov ” The London Bullion Market Association ” Zlaté tehličky od  výrobcov z listiny „good delivery“ sú uznávané a akceptované v 196 štátoch na celom svete. Cena zlata:

Zlaté investičné tehličky sa vyrábajú buď formou razenia a lisovania, alebo odlievaním. Razené a lisované tehličky sa vyrábajú vo veľkostiach 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 50g, 100g, Odliatky sa vyrábajú vo veľkostiach 250g, 500g a 1000g. Lisované tehličky sú výrobcom balené spravidla spolu s certifikátom vo vákuovej fólii a sú lesklé. Odliatky sú matné, majú nerovný povrch a zaoblené hrany.


Typy zlatých  účtov


Jednorázový nákup


  • Pri jednorazovom nákupe na Váš účet vložíte naraz sumu, ktorú ste si vybrali.
  • Za túto sumu Vám banka nakúpi zlato a uskladní ho v trezore. Doba trvania Vášho účtu nie je obmedzená.
  • Po zaplatení jednorazovej čiastky už ďalej nemôžete na daný účet vkladať prostriedky. Môžete mať však ľubovoľný počet účtov.
  • Účet je na ľubovoľne dlhú dobu – až kým Vy sami účet nezrušíte. Účet je dedičný v zmysle slovenských zákonov.

Sporivý účet


  • Stanovíte si cieľovú sumu v eurách. Je to suma, ktorú si chcete postupne uložiť v zlate za ľubovoľne dlhú dobu
  • 5 a viac rokov
  • Banka Vám za každý Váš vklad v najbližší nákupný deň nakúpi za aktuálny kurz fyzické zlato a uloží do trezoru.
  • Po našetrení celej cieľovej sumy sa na daný účet už peniaze vkladať nedajú. Môžete mať však ľubovoľný počet účtov.
  • Účet je na ľubovoľne dlhú dobu – až kým Vy sami účet nezrušíte. Účet je dedičný v zmysle slovenských zákonov.
Chcem viac info teraz