ECB skúša, kam až môže zájsť. Kurz Eura voči Doláru padol

Kurz-Eura-voči-Doláru-padol

ECB prekvapivo znížila sadzby, za ktoré požičiava peniaze bankám. Na 0,05%

Po tomto oznámení kurz Eura voči Doláru padol tak, ako vidíte na obrázku.
eur_usd

Čo to znamená? Čítajte ďalej.

Znamená to, že bankám sa zlacnia úvery od ECB. To sa premietne do výšky úrokov pôžičiek bankou poskytovaných. To znamená, že banka poskytne viac pôžičiek. To znamená, že v obehu bude viac peňazí. To znamená, že ľudia v Európe začnú viac nakupovať. STOP! Neznamená! Ľudia nie sú hlúpi a v predtuche nepekných udalostí na Ukrajine a nejasnej politiky Ruska sa boja nakupovať a čakajú.


Čo sa ale medzitým udeje s tými peniazmi? ..... No zvýši sa inflácia. A keďže sa zvýši inflácia, VŠETCI, čo majú peniaze uložené v bankách, o časť týchto svojich peňazí prídu.


Teda vlastne nie početne, tá sumička možno bude spolu s úrokmi o niečo väčšia, ale zvýšená inflácia ich pripraví o hodnotu týchto peňazí. 


Samozrejme, sú takí, ktorí to nechajú plávať. Buď majú na účtoch toľko peňazí, že ich strata netrápi, alebo naopak tak málo, že ich to tiež netrápi. Ale na rovinu:


Ak to nebudete riešiť, 3% inflácia spôsobí, že budete mať na účtoch polovicu hodnoty za 24 rokov.


A čo keď sa inflácia zvýši na 4% - potom už za 18 rokov. A pri 5% inflácii už za 14 rokov. To je vcelku krátka doba. Vy to ale nechcete nechať plávať. Inak by ste nečítali  tieto články. Riešenie?

Preveďte svoje peniaze na majetok.

Ten má totiž tú zaujímavú vlastnosť, že sa s infláciou vyrovnáva. Jeho cena rastie spolu s rastom inflácie. Všetci poznáme najznámejší majetok- zlato.
To znamená, že ak ste si v roku 1930 za 5 g zlata kúpili oblek a za kilo automobil, za rovnakú váhu ste si kúpili oblek a automobil aj dnes. A zlato pokračuje nevzrušene v pokrývaní inflácie.
Zlato je ale aj normálna ekonomická veličina a pretože sa s ním denne obchoduje na burze, jeho cena prirodzene krátkodobo kolíše. Dlhodobo stúpa, hore je nesená 10% priemerným ročným nárastom ťažobných nákladov a najmä obrovským tlačením peňazí (tzv. kvantitatívne uvoľňovanie).   -  čísla hovoria jasne:

jedno kilo zlata dňa 14. septembra 2001 stálo   9.997 € a  9.148 $

jedno kilo zlata dňa 14. septembra 2014 stálo 30.649 € a 39.687 $

To isté kilo zlata, ktoré máte doma, alebo v trezore banky, stojí v Eurách 3 -násobok za 13 rokov.
V dolároch dokonca stojí viac než 4 -násobok. Dolár je stále považovaný za hlavnú svetovú menu!
Tak neviem, bolo by podľa Vás chybou mať to kilo zlata pre seba?
Ďalšou istou investíciou sú nehnuteľnosti.

Udržuje to hodnotu .....

Upss !!   Teda až do roku 2008, keď ceny nehnuteľností na Slovensku i v iných krajinách pomerne prudko poklesli a to       o desiatky percent a dodnes sa z tej diery nevyhrabali. Aj nehnuteľnosti sú ekonomická veličina. A to aj komerčné. Predstavte si, že postavíte za pol milióna eur komerčné budovy a prenajmete za súhrnné nájomné okolo 4% netto (čistého). A stalo sa už, že potom prišli problémy a bolo nutné budovy predať. Za koľko si myslíte, že si to niekto kúpi? Za štvrť milióna a ani o euro viac. Tak čo, je to ekonomická veličina? Ako náhle sa s čistým príjmom z prenájmu nedostanete cez 10% ročne, ste   v mínuse. Ale vlastníte budovu za pol milióna, že.

Je to niečo, čo vám nikto nevezme .....

Upss !!  história a skúsenosti:  Zákon o zrýchlenom vyvlastňovaní pri výstavbe diaľnic z čias prvej vlády Roberta Fica, ktorý Ústavný súd označil za protiústavný, sa dotkol takmer 48-tisíc ľudí.

Tak teraz viete, čo si myslím o prenájmoch a nehnuteľnostiach, ľudia investujú a myslia si, že robia dobre.

Orná pôda je zaujímavá,

je jej konečné množstvo a už jej nikdy viac nebude. Snáď jedine až sa začnú potraviny pestovať "nastojáka" formou hydroponických fariem. Takže jediná pomerne zaujímavá investícia je do poľnohospodárskej pôdy.

Ale pozor, len ak kupujete veľké celky. Nejaký ten hektár vám za rozumnú cenu nikto nekúpi.

Pokiaľ Vám však cez Vaše polia štát postaví diaľnicu, vo verejnom záujme a za úradne určenú cenu vykúpi (len plochu pod diaľnicou). Otázka: Aká bude vtedy cena Vašej ornej pôdy?

Obyvatelia istej obce poniže Žiliny by vedeli rozprávať ...

Investície do umenia, veteránov, historického nábytku, numizmatiku a veci podobné vôbec neriešim, pretože tomu vôbec nerozumiem. Ľudia, ktorí do podobných vecí investujú, to nerobia kvôli zisku, ale kvôli svojmu potešeniu a nikdy sa svojej zbierky nevzdajú. Tak ich pri tom nechajme.

Investovať na kapitálových trhoch?

Možnosťou sú aj riadené portfóliá. To je totiž niečo, čo môže v pomerne krátkej dobe vymeniť cenné papiere za peniaze a peniaze za cenné papiere a presúvať peniaze medzi akciami a dlhopismi s tým, že základným motívom je zisk, pretože to je to, z čoho sú manažéri platení. Takzvané férové ​​investovanie.

Verím, že Vás téma Vaše investície zaujíma, prečítajte si aj články o investovaní na tomto webe.

Záverom.

Ekonomiku eurozóny čaká podľa mnohých indícií dlhšia recesia. Akútna hrozba vleklej stagnácie snáď vyburcuje rozpočtových politikov.

15.9. 2014 doplnená aktualita podľa vyhlásenia agentúry DPA:

Prezident nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann varoval pred narastajúcimi rizikami agresívnej krízovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB).

"Menová politika sa v súčasnosti nepochybne nachádza v ťažkej situácii," uviedol Weidmann v sobotu (13. 9.) po stretnutí ministrov financií Európskej únie (EÚ) v Miláne. Konkrétne spomenul stagnáciu ekonomiky eurozóny a pokles dôvery firiem. Na tomto pozadí sa v rámci Rady guvernérov ECB rozpútala diskusia o tom, ako veľmi je potrebné uvoľniť menovú politiku.

"Nakoniec si nemôžeme pri úvahách o menovej politike zakrývať fakt, že príliš dlhá a príliš expanzívna menová politika taktiež zvyšuje riziká," varoval Weidmann.

"Existuje veľké nebezpečenstvo, že politici ochabnú v reformnom úsilí a nebezpečenstvo, že investori pri hľadaní vyšších výnosov zoberú na seba nadmerné riziká, čo môže ohroziť finančnú stabilitu."

Potvrdil tak, že stále ostáva v platnosti zásada: Ak budete robiť presný opak toho, čo vám hovoria centrálni bankári, zarobíte naozaj veľa peňazí.

 


Jedným z najefektívnejších riešení problému ako si ochrániť úspory v eurách pred znehodnotením v dlhodobom horizonte je momentálne investícia do fyzického zlata. Pretože cena je teraz viac, než priaznivá.


 
arrow

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbehy:  

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach

alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

PS:  Oddeľme zrno pravdy od pliev lži a poloprávd. 
FAKT: Každý mesiac vytlačí centrálna banka nových 65.000.000.000 € do obehu, ktorými platí dlhy štátov = politikov, ktorí míňajú nad pomery. 
FAKT: Od kedy je euro eurom, stratilo polovicu svojej hodnoty . Už pred 5 rokmi zverejnil nemecký finančný koncern Allianz tento článok: 

ECB skúša, kam až môže zájsť. Kurz Eura voči Doláru padol
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 24 Priemer: 4.4

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →