História a manipulácie sa opakujú…

cena-zlata-musí-ísť-hore

 

Zákon ponuky a dopytu hovorí, že cena zlata musí ísť hore.

V roku 2013 cenu negatívne ovplyvnili intervencie na zlatom trhu. Nepriamym dôkazom o intervenciách na trhu so zlatom môžu byť náhle a masívne predaje  papierových zlatých kontraktov, ktoré je možné z času na čas pozorovať. Posledným takým prípadom bol  neobvyklý predaj štyroch tisíc kontraktov (každý kontrakt zodpovedá sto unciam zlata) behom jednej sekundy, ktoré spôsobil okamžitý prepad ceny zlata o viac než 30 dolárov. Na tomto obchode tak predávajúci stratil 12 miliónov dolárov oproti situácii, keď by kontrakty predával postupne (teda za cenu pred prepadnutím). Jedným z možných vysvetlení je tak cielená intervencia na trhu zo strany subjektu, ktorý na finančné zisky či straty nie je nútený dbať.

Až doposiaľ by sa uvedený proces mohol javiť ako geniálny ťah, ako zastrieť skoršiu nezodpovednosť američanov

pri nakladaní s nemeckým  zlatom a lacnejšie ho opäť nakúpiť. Zákon ponuky a dopytu však hovorí, že pri manipulácii ceny prevyšuje dopyt ponuku a skôr či neskôr bude daný tovar v nedostatku. Rekordný dopyt po fyzických dodávkach zlata a rekordne nízke zásoby na Comex (najväčšia zlatá burza na svete) nasvedčuje tomu, že trh so zlatom sa v tomto bode zrejme už nachádza.  

Je veľmi reálny vznik situácie, keď dôjde k oddeleniu ceny fyzického zlata a papierového zlata.

cena-zlata-musí-ísť-hore

Vývoj pomerov zlatých futures kontraktov voči zlatu pripravenému k dodaniu na burze COMEX.

Alebo inak povedané –  V roku 2012 pripadalo “len” 16 majiteľov, ktorí vlastnili “papier” na jedno kilo zlata. Dnes je pomer už 106  majiteľov na  jedno a to isté kilo fyzického zlata. 

Zdroje – Zerohedge.com

 

 

liborZlatý LIBOR         

Ako nedávno podotkol prezident nemeckého finančného regulačného úradu,

manipulácia s trhovou cenou drahých kovov–  predstavuje škandál väčších rozmerov než nedávna tiež už dokázaná manipulácia s medzibankovými sadzbami LIBOR. 

 

 

Samozrejme, cieľom tohto  môjho príspevku nie je vnuknutie receptov, ktoré vám zaručia jednoznačné úspechy. Jednoznačné a zaistené riešenie neexistuje. Píšem, lebo mi záleží na budúcnosti. Hodlám v nej totiž stráviť zvyšok života.

A chcem tak trochu narušiť Vaše "stojaté vody", aby ste sa zamysleli nad tou svojou budúcnosťou.

Žijeme dobu najväčších zmien v dejinách. Technológie, počítače, robotizácia, digitalizácia spôsobia, že  mnohé povolania definitívne zaniknú. Preto je ešte dôležite, aby Vaše peniaze boli dobre ochránené.

Či už sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľného, hnuteľného majetku alebo nakúpite akcie či dlhopisy, alebo investičné zlato, ide o slobodnú voľbu každého z vás. Inflácia sa dá poraziť aj pri relatívne nízkom riziku.

Jedným z najefektívnejších riešení problému ako si ochrániť peniaze pred počínaním politikov  v dlhodobom horizonte je momentálne najvýhodnejšia investícia do fyzického zlata. 
arrow

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbehy:  

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach

alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

PS:  Uľahčím Vám trochu rozhodovanie: Oddeľme zrno pravdy od pliev lži a poloprávd. 
FAKT: Každý mesiac vytlačí centrálna banka nových 65.000.000.000 € do obehu, ktorými platí dlhy štátov = politikov, ktorí míňajú nad pomery. 

FAKT: Od kedy je euro eurom, stratilo polovicu svojej hodnoty . Už pred 5 rokmi zverejnil nemecký finančný koncern Allianz tento článok: 

História a manipulácie sa opakujú…
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 38 Priemer: 4.4

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →