Kupujte fyzické investičné zlato a úplne ignorujte “papier”

investičné-zlato-nie-papier

Cena investičného zlata sa v roku 2013 veľmi búrlivo vyvíjala. Najskôr kvôli technickým výpredajom “papierového zlata” značne klesala. Len cez Merill Lynch, divíziu Bank of America, bolo v piatok 12. apríla na americkej burze COMEX predané 400 ton papierového zlata (ETF apod.).

Výpredaj odštartovali špekulácie o možnom odpredaji zlatých rezerv zadlženého Cypru, aby ju vzápätí podržali kupujúci fyzického zlata, ktorí využili svoju životnú príležitosť a vrhli sa na investičné zlato vo veľkom štýle. Situácia na trhu s fyzickým zlatom je dnes presne opačná. Obchodníci s investičnými mincami a zliatkami predĺžili dodacie lehoty a hlásia vypredané sklady. Ďalší osud žltého kovu bude závisieť na výsledku pokračujúceho súboja malého Dávida (trh s fyzickým zlatom) s obrovským Goliášom (trh papierového zlata).

Zlato prekonalo za posledný rok obdobie, ktoré by sa dalo popísať ako súboj veľkých investorov s malými, priamo povedané “papierového zlata” z fyzickým investičným zlatom. Už dlhší čas vieme, že cenu zlata ovplyvňujú predovšetkým papierové nástroje obchodované na svetových burzách, najmä ETF, futures a opcie. Obchod s fyzickým zlatom predstavuje iba malý zlomok trhu s papierovými nástrojmi, ktoré sú často využívané veľkými inštitucionálnymi investormi  ku krátkodobým špekuláciám.

investičné-zlato-nie-papier   zerohedge.com

Kupujte fyzické zlato a úplne ignorujte “papier”, znie jednoduchá rada.

Čo sa stane, keď burza prestane byť schopná dodávať zlato? Čoskoro sa to dozvieme. Na burze COMEX sú zásoby fyzického zlata tak malé, že by ani zďaleka nestačili na pokrytie nárokov majiteľov papierových zmlúv na dodanie budúceho investičného zlata (futures kontraktov) , ak by títo mali záujem vymeniť svoje “papierové” zlato za to fyzické. Stačí, ak sa pozrieme na graf a vidíme, že na 1 uncu (1 unca = 31 gramov) fyzického zlata je už 106 majiteľov papierového zlata. Ešte pred rokom bol pomer “len”  15 papierových na jednu reálnu, fyzickú uncu zlata.

“Ľudia skrátka majú stále väčší záujem o fyzické investičné zlato, v dôsledku toho v trezoroch na COMEX nám investičného zlata ubúda,” vysvetľuje trhový veterán Tres Knippa. Týka sa to ale predovšetkým veľkých hráčov, medzi ktorých patria najmä hedgeové fondy. “Papier” neťahá, zlaté tehličky áno.

Zdroje a ďalšie informácie: zerohedge.com

Samozrejme, cieľom tohto  môjho príspevku nie je vnuknutie receptov, ktoré vám zaručia jednoznačné úspechy. Jednoznačné a zaistené riešenie neexistuje. Čo ale je takmer isté, že

S eurom smerujeme k bankrotu

Či už sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľného, hnuteľného majetku alebo nakúpite akcie či dlhopisy, alebo investičné zlato, ide o slobodnú voľbu každého z vás. Inflácia sa dá poraziť aj pri relatívne nízkom riziku.

Jedným z najefektívnejších riešení problému ako si ochrániť peniaze pred počínaním politikov  v dlhodobom horizonte je momentálne najvýhodnejšia investícia do fyzického zlata. 

arrow

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbehy:  

Ak sa Vám video páčilo, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

PS:  Oddeľme zrno pravdy od pliev lži a poloprávd. 
FAKT: Každý mesiac vytlačí centrálna banka nových 65.000.000.000 € do obehu, ktorými platí dlhy štátov = politikov, ktorí míňajú nad pomery. 

FAKT: Od kedy je euro eurom, stratilo polovicu svojej hodnoty . Už pred 5 rokmi zverejnil nemecký finančný koncern Allianz tento článok: 

Kupujte fyzické investičné zlato a úplne ignorujte “papier”
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 27 Priemer: 4.5

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →