O 10 percent z majetku prídu aj Slováci!

zdanenie-všetkých-občanov-dan-10-percent-z-majetku-zaplatia-aj-slovaci

 

Európe hrozí zdanenie všetkých občanov 

Chcú z nás spraviť žobrákov?

BRATISLAVA/WASHINGTON – Chcete si ochrániť úspory? Skúste si predstaviť, niekto si príde a len tak si z vašich odložených, ťažko zarobených úspor a majetku vezme desať percent bez nejakého zákonného postihu. Vedomie, že presne takáto idea prišla z Medzinárodného  Menového Fondu, je na zamyslenie. V mnohých ľuďoch sa búri žlč už len pri myšlienke na to, ale MMF sa obhajuje po prevalení škandálu s jeho správou o plánovanom znárodňovaní tým, že ide iba o výskumnú analýzu mapujúcu rôzne formy záchrany zadlžených štátov. Kiež to je pravda, znamenalo by to len, že sa (zasa) míňali prostriedky na … nič.

zdanenie-všetkých-občanov-dan-10-percent-z-majetku-zaplatia-aj-slovaciJednorazové opatrenie v podobe desaťpercentnej mimoriadnej dane by sa však neobmedzovalo iba na vklady, ale týkalo by sa aj čistého domáceho majetku, vrátane dôchodkového sporenia, nehnuteľností a pod. Týmto opatrením by sa dosiahlo zaplatenie časti dlhov štátov eurozóny. Znížila by sa tak  zadĺženosť štátov EÚ z terajších 93% výšky HDP na 67%  ktorý bol v roku 2008.

„Návrh ilustruje ako závažné sú problémy vyspelých krajín so zadlžením a čo hrozí ľuďom v budúcnosti,“  hovorí aj uznávaný analytik Juraj Karpiš z INESS
Napriek tomu, že MMF sa snaží vzniknutú situáciu zmierniť konštatovaním, že nejde o odporúčanie, ale iba výskumnú analýzu, nálady medzi svetovými odborníkmi to veľmi neupokojilo. Portál thenewamerican.com: fond sa iba takouto pasívnou polohou snaží zle zamaskovať pokus o lúpež tak, aby znela prijateľne aj pre verejnosť.

Dobre známy je totiž prípad Cypru, kde sa snažili zachraňovať finančné inštitúcie tým, že siahnu obyvateľom na peniaze na ich účtoch, hoci to odôvodňovali rôznymi výhovorkami. Tentokrát by malo Európu spasiť desať percent z majetku každého občana zníženého o záväzky. Hovorca MMF však v utorok ešte raz zopakoval: “Je to čisto teoretický myšlienkový experiment. Žiadna takáto požiadavka zo strany MMF neexistuje.”

Kontroverzná správa s názvom Taxing Times, ktorú Medzinárodný menový fond zverejnil v októbri tohto roka, podľa jej kritikov jednoducho načrtáva, ako zase raz chce niekto zachrániť veľké výdavky vlád drancovaním obyvateľstva, a to kombináciou vyšších daní a priamej konfiškácie. Keďže však ľudia, ako aj ich majetok, sú mobilné, zahŕňa aj opatrenia, ktoré im zabránia v úteku pred takýmto nariadením. Na druhej strane skutočné problémy spojené s menovým systémom ako kartely a nezákonná záchrana bánk, sú úplne ignorované.

Podľa portálu openiazoch.sk, ktorý o správe a následnom mediálnom škandále informoval na Slovensku ako prvý by mal tento mimoriadny krok vraj dokázať dostať krajiny eurozóny v zadlženosti na úroveň pred vypuknutím finančnej a hospodárskej krízy. Ekonómovia MMF predpokladajú, že by sa dokonca našli ľudia, ktorí by takýto príspevok považovali za “spravodlivý”.

MMF zatiaľ síce presne nevie, ako sa vyhnúť tomu, aby ho ľudia obchádzali, ale vo svojej správe vecne konštatuje:

“Významný krok si pravdepodobne vyžiada intenzívnejšiu medzinárodnú spoluprácu, aby bolo ťažšie vyhnúť sa zdaneniu tým, že finančné prostriedky budú premiestnené inam.”

zdanenie-všetkých-občanov-dan-10-percent-z-majetku-zaplatia-aj-slovaciVeriť sa síce tomu možno dá, ale stále existujú isté pochybnosti, keďže podľa odborníkov, aby bola táto daň efektívna, musí sa zriadiť rýchlo a neočakávane, aby ľudia nestihli previesť svoje úspory za hranice alebo do takých oblastí, kde bude ťažké po nich pátrať. Na druhej strane by mal asi každý štát problém presvedčiť svojich občanov, že takúto daň majú zaplatiť a neskončilo by sa to nepokojmi v uliciach.

 

Samozrejme, v mojom príspevku Vám nepíšem zaručené recepty s garanciou jednoznačného úspechu. Jednoznačné a zaistené riešenie neexistuje. Čo ale je takmer isté, že

S eurom smerujeme k bankrotu

Či už sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľného, hnuteľného majetku alebo nakúpite akcie či dlhopisy, alebo investičné zlato, ide o slobodnú voľbu každého z vás.

A ako si chrániť peniaze?  ... V dlhodobom horizonte je momentálne najvýhodnejšia investícia do fyzického zlata. 
+ vhodná doplňujúca kombinácia finančných produktov.

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbeh: 
arrow

Ak sa Vám video páčilo, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach

alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

 

O 10 percent z majetku prídu aj Slováci!
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 21 Priemer: 4.6

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →