Predalo USA nemecké zlato?

cena-zlata

Posvieťme si trochu na cenu zlata, na stav amerických zlatých rezerv, na nesúlad medzi dopytom a ponukou zlata na zlatých trhoch a prípadnom škandále, ktorý môže prekonať nedávnu manipuláciu bánk zo sadbami LIBOR.

Pred rokom požiadala nemecká centrálna banka o vrátenie časti nemeckého zlata uloženého v newyorskom FEDe. Nepríjemnou sprchou bola odpoveď, že svoje zlato dostanú – formou splátok rozložených do ôsmich rokov. Teraz sa na svetlo Božie dostávajú ďalšie okolnosti, ktoré nasvedčujú tomu, na čo sa nikto neodvážil ani pomyslieť, nie to ešte aj vysloviť: Američania sú  bez zlata.

Väčšina národného zlata USA je z väčšej časti uložená v pevnosti Fort Knox. Zlaté rezervy Spojených štátov sú najväčšie na svete. Menším problémom  je ale skutočnosť, že posledný audit tohto pokladu prebehol v roku 1953, pri čom skontrolované bolo vtedy iba päť % uloženého zlata. Zlé jazyky preto tvrdia, že Fort Knox je v najlepšom prípade domovom najstráženejších pavučín sveta.

Vráťte nám naše zlato, prosím!

zlatoZačiatkom roku  2013  požiadala nemecká centrálna banka o repatriáciu časti nemeckého zlata do Frankfurtu; konkrétne sa jednalo o 300 ton z uložených 1500. Nemecká požiadavka  bola iba  na dvadsať % vkladu a necelých päť % všetkého zlata, ktoré sa v zlatom trezoru malo nachádzať. Veľkým prekvapením bola ale odpoveď, že požadované zlato bude vydané v priebehu nadchádzajúcich ôsmich rokov.

Uplynul rok a prípad nemeckého zlata  sa stáva ešte podivnejší. Počas celých dvanástich mesiacov totiž do Frankfurtu dorazilo nepatrných päť ton. Týmto tempom by nemecká repatriácia trvala nie šesť, ale šesťdesiat rokov. Zajímaná je hlavne skutočnosť, že dopravené zlaté tehly boli novo vyrobené – údajne z dôvodu zaistenia kvalitatívneho štandardu LGD (London good delivery). Vyvstáva tak otázka, či sú zlaté tehly pretavenými nemeckými podľa oficiálneho vyjadrenia, alebo boli novo zakúpené na trhu.

Čo keď…?

Vznikol tak priestor pre špekuláciu. Povedzme, že zlato v trezoroch pod New Yorkom v udávaných objemoch nie je – v priebehu uplynulých dekád, kedy si o zlato nikto nepožiadal, bolo jednoducho predané.

Povedzme, že Fed tuto situáciu odmieta verejne pripustiť a nenápadne zlato dokupuje na trhu, aby mohol uspokojiť požiadavky Nemecka aj ďalších štátov, ktoré ho môžu nasledovať. Povedzme, že Fedu v tejto aktivite pomáhajú najväčšie americké bankové domy, ktoré sú zhodou okolností hlavnými príjemcami stoviek miliárd dolárov z politiky kvantitatívneho uvoľňovania. Povedzme, že tieto bankové domy pomocou tzv. krátkych obchodov so zlatými futures kontraktami zrážali cenu zlata dole, aby tak znížili nákupnu cenu fyzického zlata a zároveň i atraktivitu zlata pre súkromných a inštitucionálnych investorov, posilnili pozíciu dolára a znížili pravdepodobnosť ďalších požiadaviek na vydanie zahraničného zlata.

 

Samozrejme, cieľom tohto  môjho príspevku nie je vnuknutie receptov, ktoré vám zaručia jednoznačné úspechy. Jednoznačné a zaistené riešenie neexistuje.

Čo ale je takmer isté, že S eurom smerujeme k bankrotu

Či už sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľného, hnuteľného majetku alebo nakúpite akcie či dlhopisy, alebo investičné zlato, ide o slobodnú voľbu každého z vás. Inflácia sa dá poraziť aj pri relatívne nízkom riziku.

Jedným z najefektívnejších riešení problému ako si ochrániť peniaze pred počínaním politikov  v dlhodobom horizonte je momentálne najvýhodnejšia investícia do fyzického zlata.  
arrow

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbehy:  

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach

alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

Predalo USA nemecké zlato?
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 35 Priemer: 4.3

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →