Nespôsobuje náhodou tlač peňazí v eurozóne infláciu?

tlac-penazi-sposobuje-inflaciu-znehodnotenie-kupnej-sily-penazi

Peniaze sa v eurozóne tlačia minimálne kontroverznými až nekalými spôsobmi.

Na najvyššej úrovni sa nehovorí celá pravda. Skôr sa riadi zásadou, že

politici majú právo rozhodovať o tom, čo by mali ľudia vedieť a čo nie.

Keď je zle, treba klamať!

Nemám rád teórie sprisahania. Pripadajú mi väčšinou nekompetentné, často až „praštené“. Ale ak som sa niekedy stretol s niečím, čo sa "sprisahaniu" aspoň v akýchsi náznakoch blížilo, potom je to čerstvé "odhalenie tajnej európskej tlačiarne peňazí".

Aj keď ... ako sa to s tým odhalením vezme. Pre ľudí dlhodobo sa venujúcim otázkam fungovania eura a eurozóny o žiadne odhalenie nejde; vždy sme vedeli, že

peniaze sa v eurozóne tlačia minimálne kontroverznými až nekalými spôsobmi. Počet článkov a videí na túto tému je mnoho. Pozrite, čo hovorí WIKIPÉDIA. tlac-penazi-sposobuje-inflaciu-znehodnotenie-kupnej-sily-penazi

Tlačiareň európskych peňazí tiež nebola v pravom slova zmysle tajná. Teda aspoň Európska centrálna banka (ECB) sa snaží tváriť, ako by sa nechumelilo. A predsa tu niečo nesedí ...

Skrátka- v Nemecku vyšla štúdia pána Daniela Hoffmanna, ktorý text napísal ako súčasť svojej doktorandskej práce. Bez zachádzania do technických podrobností, štúdia porovnala bilancie jednotlivých národných centrálnych bánk s oficiálnymi údajmi o menovej politike a zistila, že nejakých 400 miliárd je akosi „navyše“.

Proste v obehu sú peniaze, ktoré v ňom byť nemajú. A ako to už býva, pod lampou býva najväčšia tma, takže na tento objav nebolo potrebné nijako extrémne vzdelaný, ​​ako skôr zvedavo - šťúravý mozog.

Najprv nikto nevedel, kde sa tieto peniaze vzali. Čo je v menovej politike dosť divné. Potom sa ale ukázalo, že za všetkým stojí trochu záhadný program s názvom ANFA.


Nedá sa o ňom síce povedať, že by bol v pravom slova zmysle tajný - tiež sa ale o ňom nedá povedať, že by bol verejný. Podľa ECB vraj ide o interný odborný dokument,do ktorého podrobností verejnosti nič nie je.


(Aha.) (Teda ona to ECB povedala trochu inými slovami, ale význam bol rovnaký.) (Ale ak je všetko tak čisté, v čom je teda problém? Prečo nezverejniť detaily?)

Až doteraz síce mnohí ekonómovia nemohli ECB prísť na meno, lenže tejto novej štúdii sa podarilo niečo, čo sa zatiaľ osamoteným rebelom nedarilo: Totiž pritiahnuť k praktikám ECB pozornosť verejnosti. Snáď že predslov k štúdii napísal v Nemecku veľmi populárny prezident vplyvného mníchovského ekonomického inštitútu Ifo Hans-Werner Sinn, snáď že to bola jedna z posledných kvapiek, s ktorou pohár trpezlivosti mnohých už začal pretekať. Každopádne o štúdii sa zrazu začalo písať v médiách.


A je to vôbec prvýkrát, čo pamätám, keď o tlači peňazí v eurozóne sa píše medzi riadkami s nádychom "a nie je toto náhodou prúser ...?


Nespôsobuje náhodou tlač peňazí v eurozóne infláciu, teda znehodnotenie kúpnej sily peňazí ?"


tlac-penazi-sposobuje-inflaciu-znehodnotenie-kupnej-sily-penaziO tom, že sa ECB skutočne šliaplo na kurie oko, svedčí fakt, že vzápätí po zverejnení štúdie sa táto inokedy asertívna inštitúcia cítila "nútená" na svojich stránkach zverejniť svoju verziu o programe ANFA. Ale vysvetlenie v texte nehľadajte. Skôr než čo iného, v texte zahmlievajú a zahmlievajú. O čo teda ide?

Zjednodušene povedané: ANFA (Agreement on Net Financial Assets) je dohodou medzi ECB a jednotlivými národnými centrálnymi bankami.


Dohoda s ECB umožňuje národným centrálnym bankám "vytvárať" nové peniaze, aby sme tak povedali, z "technických" dôvodov, nie pre účely menovej politiky. WIKIPÉDIA


Lenže do týchto "technických" dôvodov sa dá schovať všeličo ... A hádajte, Čo doposiaľ  ECB otvorene odmieta zverejniť ? ... 🙂 SPRÁVNE !!  = Je to limit, koľko peňazí si takto jednotlivé národné banky môžu natlačiť.


 

Čím viac sa ponárame do skromných informácií dostupných o programe ANFA, tým to je pikantnejšie. Naraz sa totiž ukáže, že najviac vytlačených peňazí sa takto záhadne objavilo vo Francúzsku, Taliansku, Grécku a Írsku.

Teda v krajinách, ktoré mali a majú zásadné problémy so svojimi verejnými financiami. Krajiny, ktoré si už viac, ako 50 rokov tlačením peňazí spôsobujú infláciu = znehodnotenie kúpnej sily peňazí (Ak máte dojem, že o Francúzsku ste ako o problémovej krajine ešte nepočuli, máte pravdu potiaľ, že sa o jej problémoch verejne nehovorí. To však neznamená, že ich nemá. Už 39 rokov za sebou  Francúzsko ide na dlh.)

A náhle sa tak ponúka otázka, či náhodou jednotlivé národné centrálne banky nemohli skryto takzvane monetizovať dlh svojich národných vlád = rozumej vládne výdavky  bude financovať priamo centrálna banka tlačením nových peňazí.

V takom objeme, ako uzná sama za vhodné v krajinách, ktoré mali a majú zásadné problémy...  Čo by už nebol len "prúser". To už by bol ... no, to slovo si každý doplní sám.


Všetci vedia, že tlač peňazí = inflácia =  znehodnotenie kúpnej sily peňazí, ktoré je len otázkou času.


Zdá sa vám, že 400 miliárd eur je síce veľa, ale na veľkosť eurozóny nie zase až tak mnoho? Potom vedzte, že sme sa až doteraz bavili len o skrytej časti tlačenia peňazí. Vedľa toho ešte úplne verejne ECB od tohtoročného marca tlačí ďalší 60 miliárd eur mesačne a nemieni sa zastaviť skôr, než pustí do obehu minimálne 1,5 bilióna eur.

Pokiaľ vám to všetko ešte stále pripadá trochu nezrozumiteľné, vedzte, že je to vlastne celkom jednoduché:


Ide o to, že tlač nekrytých peňazí je z extrémne dobrých dôvodov zakázaná, ale ECB neustále hľadá, ako tento zákaz obchádzať. Jednou z metód je napríklad vytvorenie umelého dopytu po nejakom cennom papieri.


tlac-penazi-sposobuje-inflaciu-znehodnotenie-kupnej-sily-penaziTento umelý dopyt vyženie ceny cenného papiera vysoko, papier je potom nakúpený centrálnou bankou, a keďže oficiálne má hodnotu, môžu proti nemu byť vydané peniaze, ktoré vyzerajú ako "kryté".

V skutočnosti sú však kryté bezcenným papierom, čiže   technicky vzaté, sú natlačené. Tento mechanizmus je neustále v európskej menovej politike omieľaný na rôzne spôsoby, ale logika zostáva rovnaká. V pozadí  je snaha ECB dostať do obehu viac peňazí, pretože podľa niektorých ekonomických prúdov by to malo zrýchliť hospodársky rast.

Mnoho našich a najmä nemeckých ekonómov sa domnieva, že tento mechanizmus je do vzdialenejšej budúcnosti obrovským rizikom. Vlastne ide o variáciu na tlač peňazí v predvojnovom Nemecku a následnú hyperinfláciu, čo pozná každý ako odstrašujúci príklad.

Ostatne preto sú tak nervózni práve Nemci, ktorí za sebou majú neblahú skúsenosť. ECB sa bráni, že žiadna inflácia nie je vidieť, naopak tu je skoro deflácia. Na to však existuje jednoduchý protiargument, totiž že

ako-chrániť-svoje-peniaze-investovaním-do-zlatainflácia tu už je, len ju ECB nevidí, či skôr NECHCE vidieť: Je to totiž inflácia skrytá vo vnútri finančného sveta. Akciové burzy, štátne dlhopisy a tak ďalej – ceny tohto všetkého už dávno sú nafúknuté ako balóny.

Obrovské riziko je teraz dvojaké:

  • Je len otázkou času a táto finančná inflácia sa prenesie aj do spotrebiteľských cien. Teda že inflácia znehodnotí kúpnu silu peňazí ešte viac.
  • Alebo - a to je riziko ešte oveľa pravdepodobnejšie - že táto ilúzia praskne, vyvolá finančnú krízu a následne paneurópskou recesiu.

ECB však kamufluje a kamufluje.

Samozrejme, cieľom tohto  môjho príspevku nie je vnuknutie receptov, ktoré vám zaručia jednoznačné úspechy. Jednoznačné a zaistené riešenie neexistuje. Píšem, lebo mi záleží na budúcnosti. Hodlám v nej totiž stráviť zvyšok života. A chcem, aby ste sa zamysleli nad tou svojou. Žijeme dobu najväčších zmien v dejinách. Technológie, počítače, robotizácia, digitalizácia spôsobia, že  mnohé povolania definitívne zaniknú. Preto je ešte dôležitejšie, aby Vaše peniaze boli dobre ochránené.

Či už sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľného, hnuteľného majetku alebo nakúpite akcie či dlhopisy, alebo investičné zlato, ide o slobodnú voľbu každého z vás. Inflácia sa dá poraziť aj pri relatívne nízkom riziku.

Jedným z najefektívnejších riešení problému ako si ochrániť peniaze pred počínaním politikov  v dlhodobom horizonte je momentálne najvýhodnejšia investícia do fyzického zlata. Pretože cena je práve teraz priaznivá. 
arrow

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbehy:  

Ak sa Vám článok páčil, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach

alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

ZDROJ: Markéta-Šichtařová-blog.idnes

PS:  Oddeľme zrno pravdy od pliev lži a poloprávd. 
FAKT: Každý mesiac vytlačí centrálna banka nových 65.000.000.000 € do obehu, ktorými platí dlhy štátov = politikov, ktorí míňajú nad pomery. Dôsledok je vidieť tu v ...


FAKT: Od kedy je euro eurom, stratilo polovicu svojej hodnoty . Už pred 5 rokmi zverejnil nemecký finančný koncern Allianz tento článok: 

Nespôsobuje náhodou tlač peňazí v eurozóne infláciu?
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 72 Priemer: 4.4

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →