Vo vašej peňaženke máte ZLÉ PENIAZE pretože …

papierove-peniaze-strácajú-kúpnu-silu

Finančný systém je pokazený, papierové peniaze strácajú kúpnu silu a ľudia by o tom mali vedieť. Inak ich čakajú nepríjemné prekvapenia.

Štátna centrálna banka je monopolom, ktorý ZÁSADNÝM SPÔSOBOM OVPLYVŇUJE NÁŠ EKONOMICKÝ OSUD.

MOŽNOSŤ TVORIŤ PENIAZE Z NIČOHO BANKY  ZNEUŽÍVAJÚ.

Výmenou za spoluprácu pri prevádzkovaní finančného systému štát pravidelne  zachraňuje banky  zo spoločných peňazí. Ekonóm Juraj Karpiš (spoločnosť INESS) : 

Mimochodom, už v roku 1932 vyslovil tvrdú kritiku Tomáš Baťa: peniaze strácajú kúpnu silu

 

za-peniaze-ulozene-v-banke-sa-bude-musiet-platitECB práve teraz tlačí 94 696 nových € každú sekundu! 65.000.000.000 € každý mesiac.

Museli sme zaplatiť účty za banky, ktoré sú údajne príliš veľké na to, aby padli - Juraj Karpiš.
Odpovedá na otázku, prečo kríza ešte neskončila. Za všetkými krízami a panikami vo svetovom hospodárstve vidí spoločného menovateľa.

Hlavným problémom sú hry centrálnych bánk s peniazmi, ktorými dokážu vyvolať určité ilúzie a neodôvodnený optimizmus.   

Analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš.

ako-chrániť-svoje-peniaze-investovaním-do-zlataProstredníctvom tlačenia nových peňazí a umelým znižovaním úrokových sadzieb. Všetci majú pocit, že bohatnú a prichádza k rôznym špekuláciám, ľudia sa viac zadlžujú a míňajú. Keď sa však vrátia úroky na úrovne, kde by mali prirodzene byť, tak nastanú problémy.

Jednoducho sa musia zlikvidovať všetky zlé a pomýlené investície, ktoré vďaka manipulácii s peniazmi vznikli. Ekonomické krízy sa stále viac a viac zosilňujú. Dnešné problémy nevznikli počas krízy v roku 2008. Majú korene ešte v recesii z roku 2000, keď praskla bublina na akciových trhoch – dotcom bublina.

  • Čo sa vtedy stalo?

Vtedajší šéf americkej centrálnej banky Alan Greenspan po prepade akcií vytlačil do obehu množstvo peňazí a nafúkol bublinu na trhu nehnuteľností, ktorá praskla a položila celý finančný systém na kolená.

Túto krízu sme však opäť zaplátali zlými peniazmi a otázka teraz znie, kedy sa to znovu prevalí.

Falošné bohatstvo- Čo je zlé na nových peniazoch?

papierove-peniaze-strácajú-kúpnu-siluPredstavte si peniaze ako pamäť spoločnosti. V nich je zapísané, koľko, čo a kto vlastní, teda rozdelenie hodnôt v spoločnosti. A keď pamäť sfalšujete tým, že do nej pridávate nové žetóny, tak ľudí pomýlite.

Odtrhnutie peňazí od zlata

Ako píšem v knihe, zlé peniaze sa narodili v roku 1971, keď sa americký dolár úplne odtrhol od krytia zlatom. Predtým sa už ostatné peniaze vo svete odpútali od zlata a americká mena bola poslednou kotvou.

Vtedy dostali centrálni bankári do rúk neobmedzenú moc v ekonomike. Práve aj v tom čase sa utrhla inflácia z reťaze. V 70. rokoch v USA narástla inflácia kvôli vojne vo Vietname a ďalším verejným výdavkom. A práve aj na toto sa zneužívajú centrálne banky.

Napríklad, keby vo Francúzsku nemali centrálnu banku, tak by nemohli mať neustále deficitné hospodárenie. Odkedy sa totiž vedú moderné záznamy o štátnom hospodárení, tak krajina ide na dlh. A spôsobuje to, že papierové peniaze strácajú kúpnu silu.

To je vedľajší efekt, pretože, ak máte centrálnu banku, tak sa oveľa ľahšie zadlžujete.

  • A prečo sa USA odpútali nakoniec od zlata?

Americká mena bola rezervnou menou vo svete a vo všetkých centrálnych bankách a bola vymeniteľná za zlato. USA toto postavenie zneužívali a tlačili peniaze v oveľa väčšej miere, než mali zlata.

Na tento ich podvod prišli Francúzi, ktorí poslali do USA vojenské lode. Mali odviezť zlato, keď si ho prišli zameniť za doláre, ktoré vtedy vlastnili.

Americký prezident Nixon si uvedomil, že USA nemajú toľko zlata, aby mohli vyplatiť Francúzsko a prípadne ďalšie krajiny.

A tak sa posadil pred kameru a oznámil verejnosti, že kvôli špekulantom sa dočasne zastavuje vymeniteľnosť dolára za zlato. Všimnite si, že vždy, keď sa niečo zlé udeje, tak sú na vine špekulanti.

V podstate Nixon priznal, že americké doláre sú len papieriky, za ktoré ich vlastníci zlato nedostanú. Z toho celého vyplýva, že štát chce mať oveľa väčšiu kontrolu nad peniazmi a nechce, aby bol obmedzovaný nejakým zlatom.

  • inflacia-nici-hodnotu-penaziZ tohto potom vyplýva, že vlastne štát manipuluje trh. Prečo?

     

Aby mohol ľahšie vytvárať dlhy a nebol pritom obmedzovaný. Centrálna banka je v podstate len oddelením ministerstva financií, aj keď sídli v inej budove a sú tam odlišní ľudia. Lenže aj tak ich tam v konečnom dôsledku dosadia politici.

Keby Európska centrálna banka (ECB) netlačila peniaze, tak by Španielsko, Portugalsko a Taliansko zbankrotovali. Aj preto môže mať Grécko verejný dlh vo výške 180 percent HDP a práve ECB bola kľúčovým vyjednávačom s gréckou vládou.

Keby sme mali len dobré peniaze, tak by Gréci už dávno zbankrotovali a nemohli by si stále požičiavať.

papierove-peniaze-strácajú-kúpnu-silu

Nové natlačené peniaze banky použili na akcie a štátne dlhopisy. Nesmerovali do reálnej ekonomiky a nepostavili sa za ne haly a nekúpili nové zariadenia. Preto sa oficiálna inflácia drží na nízkych úrovniach.

Zvyčajne trvá, kým banky prestanú sedieť na nových financiách a ubehne niekoľko rokov, kým ich pustia do reálnej ekonomiky.

Keď dnes nakupujú dôchodkové fondy pre ľudí akcie, tak nové peniaze, ktoré zapríčinili ich rast, vlastne oberajú budúcich penzistov. Ich výnosy sa totiž v budúcnosti znižujú. To je tiež istým spôsobom inflácia.

Kombináciou ekonomického rastu a inflácie sa nakoniec dlh môže stať zvládnuteľný. Absolútna výška dlhov síce stále narastá, ale v pomere celkovej ekonomike klesá.

Zásadná rada je šetriť si na dôchodok.

Aj to je jeden z problémov, že zlé peniaze robia z ľudí špekulantov. Kedysi našim prarodičom stačilo, aby si sporili peniaze v podobe zlatých mincí pod vankúšom a ich hodnota sa za dlhú dobu nezmenila. S dnešnými peniazmi to spraviť neodporúčam, pretože by za ten čas stratili väčšinu svojej hodnoty.


Papierové peniaze strácajú kúpnu silu. Na úspory odporúčam klasický mix. Časť v hotovosti, za ktorú považujem aj zlato, ďalej nejaké akcie a dlhopisy plus nejaké nehnuteľnosti.


Tým však nemusí byť len nejaký dom, ale aj poľnohospodárska pôda. Do týchto vecí treba pravidelne dávať časť peňazí a nešpekulovať s nimi. Za tie desiatky rokov by ste si takto mali určite niečo ušetriť.

                                                                                                                                                    zdroj: aktuality.sk

Som si istý, že téma peniaze, ich ochrana a zhodnotenie je aj pre vás dôležitá, preto

arrow

neverte mi ani slovo a  príďte na prednášku ekonóma Juraja Karpiša

autora knižného bestselleru Zlé peniaze

za-peniaze-ulozene-v-banke-sa-bude-musiet-platitČo by ste mali vedieť pred príchodom ďalšej krízy!

Prednášku Juraja Karpiša si môžete vypočuť  9. 04.2016
v Grandhoteli Bellevue v Dolnom Smokovci.

Napíšte si pre pozvánku na radsej@veritzlato.sk

Mimochodom, môžeme sa jednoducho porozprávať cez SKYPE  ----  hatalamartin

Zavolať (čet) na Skype

arrow

za-peniaze-ulozene-v-banke-sa-bude-musiet-platit 

 

Čo môžete urobiť teraz?

Prihláste sa na odber môjho Youtube kanála

 a staňte sa naším fanúšikom na Facebooku

Ak sa Vám video páčilo, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach alebo mi NAPÍŠTE   na radsej@veritzlato.sk

Pozrite si video: Čo ohrozuje vaše peniaze ??

 

Vo vašej peňaženke máte ZLÉ PENIAZE pretože …
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 47 Priemer: 4.1

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →