Zlato je súčasťou devízových rezerv centrálnych bánk

ako-chrániť-svoje-peniaze-investovaním-do-zlata

 

Menové investičné zlato je jednou z položiek devízových rezerv centrálnych bánk. Centrálne banky obchodujú s menovým zlatom podľa schválených pravidiel na svetových finančných trhoch prostredníctvom najvýznamnejších bánk a investičných domov.                                                        

Národná banka Slovenska má tiež  v úschove devízové rezervy v investičnom zlate a v devízových hodnotách, disponuje s nimi a uskutočňuje devízové operácie. Pri uskutočňovaní operácií v rámci Eurosystému postupuje podľa pravidiel platných pre Eurosystém.investičné-zlato

Vývoj devízových rezerv NBS:

Zlaté tehly

Menové zlato má podobu zlatých tehál . Váha jednej zlatej tehly býva od 350 do 430  trójskych uncí (10,9 až 13,4 kg). Priemerná hmotnosť jednej obchodovateľnej zlatej tehly je okolo 12,5 kg. Každá tehla má pečiatku schválenej zlievarne. Najväčšia zlatá tehla váži 250 kg a jej rozmery sú: 45,5 × 22 x 17 cm. Je uložená v múzeu baníctva na získavanie zlata v meste Toi v Japonsku.

Trojska unca                 

Trojska unca (troy ounce, značka oz) je stredoveká jednotka hmotnosti zlata, striebra, platiny a drahokamov, ktorá sa používala na britských ostrovoch. Jej názov je odvodený od malého francúzskeho mesta Troyes, ktoré bolo v stredoveku dôležitým obchodným centrom.

1 trojská unca = 31,1034768 gramov
1 kilogram = 32,15 trojských uncí

Kde sa obchoduje s investičným zlatom            

Najznamejším trhom so zlatom je London Bullion Market pod dohľadom London Bullion Market Association (LMBA).  Jej členmi sú najvýznamnejší obchodníci, z ktorých niektorí majú právo účasti na tzv. fixingu – určovaní ceny zlata, ktorá sa stanovuje dvakrát denne. Na londýnskom trhu sa obchoduje výhradne so zlatými tehlami (golden bar) vo váhe 350-430 trojskych uncí (10,9-13,4 kg) v odporúčanej veľkosti 25x7x3,5 cm. Každá tehla musí byť označená značkou niektorého z poverených spracovateľov zlata. Minimálna rýdzosť zlata je 995/1000. LBMA zlaté tehly testuje a certifikuje. Ďalšími svetovými centrami pre obchodovanie so zlatom sú: Hongkong, Sydney, Zürich, New York.

Investičné zlato                                

Investovanie do zlata sa považuje za konzervatívny spôsob uloženia majetku. Investičné zlato sa predáva vo forme odliatkov – zlatých tehličiek alebo platničiek s váhou od jedného gramu po jeden kilogram alebo vo forme zlatých mincí. V súčasnosti existujú aj ďalšie formy investovania do zlata, ako napríklad zlaté účty,zlaté certifikáty, zlaté fondy, fututres na zlato a iné finančné produkty zamerané na zlato.     

investičné-zlato

 

Samozrejme, cieľom tohto  môjho príspevku nie je vnuknutie receptov, ktoré vám zaručia jednoznačné úspechy. Jednoznačné a zaistené riešenie neexistuje. Čo ale je takmer isté, že

S eurom smerujeme k bankrotu

Či už sa rozhodnete pre kúpu nehnuteľného, hnuteľného majetku alebo nakúpite akcie či dlhopisy, alebo investičné zlato, ide o slobodnú voľbu každého z vás. Inflácia sa dá poraziť aj pri relatívne nízkom riziku.

Jedným z najefektívnejších riešení problému ako si ochrániť peniaze pred počínaním politikov  v dlhodobom horizonte je momentálne najvýhodnejšia investícia do fyzického zlata.  
arrow

Napríklad ako to spravili moji spokojní klienti 🙂   Prečítajte si ich príbehy:  
Ak sa Vám video páčilo, dajte mu like, pridajte svoj komentár pod článok, aby si ho pozreli aj Vaši priatelia na sociálnych sieťach
alebo mi NAPÍŠTE   na info@veritzlato.sk

PS:  Oddeľme zrno pravdy od pliev lži a poloprávd. 
FAKT: Každý mesiac vytlačí centrálna banka nových 65.000.000.000 € do obehu, ktorými platí dlhy štátov = politikov, ktorí míňajú nad pomery. 
FAKT: Od kedy je euro eurom, stratilo polovicu svojej hodnoty . Už pred 5 rokmi zverejnil nemecký finančný koncern Allianz tento článok: 

 

Zlato je súčasťou devízových rezerv centrálnych bánk
Ako sa Vám páči článok? Hlasovali: 23 Priemer: 4.4

✍️ Komentáre

O autorovi

Martin Hatala

Volám sa Martin Hatala a som konzultantom v oblasti osobných financií. Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby v maximálnej miere boli ochránení pred zrútením ich finančného domu. Účelom tohto webu je pomôcť Vám nájsť kvalitné riešenia najmä v oblasti ako je sporenie a investovanie, Váš dôchodok. Viac o mne →